koučink, poradenství, mentorování vlastní cesty

hodným holkám (i všem ostatním)

(článek je i pro muže, jen si musí dosadit mužské provedení…)

Účelem tohoto minizamyšlení je rozptýlit rozšířenou představu, kterou mám dokonce i vytisknutou zlatým písmem na jedné mikině 😉

Známá je hlavně v anglické verzi: „Good girls go to heaven, bad girls go anywhere they want.“ (Volný překlad pro neangličtináře – „Hodné holky jdou do nebe, zlobivé kamkoliv chtějí.“)

Přestože jsem odjakživa společenský rebel, tak jsem vždy měla blíže k hodným holkám, než k těm zlobivým. Zatímco moje sestra to měla obráceně. A až teď je z ní zarytá hodná holčina. No a já? Já jsem na cestě svobodné holky.

Kdo je kdo?

Hodná holka
Pod tímto pojmem vidím holku, ale i ženu (muži si dosadí sebe), která je dbalá pravidel, která jsou určená nejčastěji nějakou autoritou (rodiče, škola, etiketa,…), ale i společností obecně. Proti těmto pravidlům se nebouří, důsledně je dodržuje. V případě, že někdy jde proti nim, trápí se pocitem viny ještě klidně i dlouhá léta poté.

Zlobivá holka
Je opakem hodné holky. Snaží se všemožně jít proti jakýmkoliv pravidlům. Porušuje zákazy kouření a zákazy všeobecně. Jakž takž se ještě drží zákonů daných státem. No rozhodně se důkladně snaží „nebýt hodnou holkou“.

Svobodná holka
To je právě ten druh, co „si dělá co chce“. Ale ne ve smyslu porušování kde čeho, rebelování na všech frontách atd. Svobodná taky neznamená, že si ji nikdo nikdy nevezme a zůstane na ocet. 😉
Znamená to, že si vždy může vybrat, jak se zachová, jak se postaví k dané situaci, danému problému, danému člověku i k sobě samé.
A dokáže co si usmyslí proto, že není omezovaná pohledem hodné holky, ani svázaná děláním věčného opaku toho, co by udělala hodná holka. Což je bohužel brzda zlobivých holek, které tak žijí v iluzi, že jsou svobodné.
Svobodná holka ví kým je, důvěřuje si, za svými cíli nejde přes mrtvoly a zákazy, ale hledá cestu, která je schůdná a v dané chvíli ta nejlepší. A také umí jednu důležitou věc – nechat věci plavat ve chvíli, když už víc udělat nemůže a s důvěrou se odevzdat „proudu událostí“. To proto, že ví, že udělala maximum a věří, že „to prostě nakonec dopadne dobře“.

Samozřejmě velmi ve zkratce téma klidně na celou knihu, ale snad byl účel zamyšlení splněn a vlna zamyšlení přeposlána dál všem hodným, zlobivým, ale i začínajícím svobodným (protože je to cesta a práce na sobě a ne jen „mávnutí kouzelným proutkem a vnitřní svoboda je tu„). Pokud máte nějaké dotazy, poznámky či nápady, ráda je uvítám na (katerina@katerina-koucink.cz). Stejně tak pokud se chcete zbavit nálepky hodná nebo zlobivá holka a zapracovat na „své cestě svobodné holky“, moje pomocná ruka je zde nepřetržitě k dispozici.
hodná holka

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.