koučink, poradenství, mentorování vlastní cesty

JAK nás vidí druzí?

Kdo se občas nezabývá tím, jak ho vidí druzí? Trápíte se někdy tím, že někdo blízký nebo i méně blízký, dá najevo, že Vás vidí jinak, než se vidíte Vy sami?
Většinou je to pohled negativní, který nás rozhodí. Ale může nás rozhodit i pohled zdánlivě pozitivní.

Například mně bylo doma odmala předkládáno, že jsem chytrá a proto bych měla jít studovat lékařství nebo práva a úplně nejlépe zubařsví.
Možná si řeknete – to je hezké, když si o mně myslí někdo takové věci – že mi vlastně fandí. Že tím vyzdvihuje mé kvality.
Jenže kámen možného úrazu byl ten, že ti z rodiny, kteří mi vnucovali zmíněné vzdělání, to nedělali pro mě. A HLAVNĚ – NEVIDĚLI MĚ. Viděli jen sebe a to, že budou potřebovat lékaře nebo zubaře (ten je potřeba pořád) a právník se taky může hodit.

Zprvu jsem se trápila tím, že MĚ nevidí. Že si pořád „jedou“ svůj pohled na svět. A že nic a nikdo, tím méně já, je nepřesvědčí, že věci se mají jinak, že moje nadání je jiné, než si oni myslí a moje zájmy jakbysmet.

Jenže potom mi došlo – aha, a čí je to život? Můj. Tudíž si ho musím zařídit podle sebe. A to nejen že se nemám řídit návrhy a domněnkami okolí o mé osobě. Ale že se tím nesmím ani trápit. Protože potom to trápení zasahuje i do toho, co mě baví a čemu se věnuju a negativně ovlivňuje všechno, co dělám.
Stále se vrací pocit viny, určité zrady mínění o sobě, a z toho nic dobrého dlouhodobě vzejít nemůže.

Proto jsem začala urychleně sbírat své poškozené sebevědomí (rodinou, školou, přáteli – prostě života během). Bylo mi jasné, že bez toho, abych byla celistvá a měla reálnou představu o tom, kdo jsem a co chci, dál žít nemůžu.

To, co popisuji, se stalo před třemi roky a dále do minulosti (ale před třemi lety vše kulminovalo). Od té doby jsem urazila obrovskou cestu vpřed. A můžu zodpovědně říct, že takovou cestu jako za poslední tři roky, jsem za těch 24 před tím, rozhodně neušla.

Proto všem upřímně doporučuji ujasnit si, kdo jste a co chcete. A nenechat se pronásledovat pocitem viny za to, že nejste takoví, jaké Vás vidí ostatní. Oni nežijí Váš život, Vy ano. A jenom Vy ho můžete aktivně měnit k lepšímu.

Pokud máte nějaké dotazy a přání, ohledně sebevědomí, můžete se mi ozvat buď do zpráv, nebo napsat do on-line PORADNY a nebo klidně i do komentáře k článku níže.
sebejistota a čas

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.