koučink, poradenství, mentorování, konzultace

Můžeme si za všechno sami? Nebo ne, nebo kdo?

Znáte 3 FÁZE vývoje „KDO ZA TO MŮŽE“?
Taky nesnášíte hledání viníků a pocit viny je jeden z nejhorších pocitů, co jste kdy zažili? Pokud ano, pak jste na tom stejně jako já a nemusíte se bát číst dál, protože v tomto článku vás nikdo obviňovat nebude. 🙂

Pojďme se na chvíli podívat do dětství, kde to všechno začalo – u první fáze. Jako příklad použiju sebe…
Jako malá a ještě dlouho poté, co jsem malá nebyla, jsem se brodila pocity viny, které ve mně vyvolávalo mé nejbližší okolí. Patřím k velmi senzitivním jedincům, a proto cokoliv mi okolí řeklo, že dělám špatně nebo že bych neměla dělat nebo že něco nevím, protože jsem ještě malá, jsem vnímala velmi bolestivě. Vnímala jsem, že na mě uvalují vinu za to, že nejsem dost dobrá, že neodpovídám jejich představě dokonalého dítěte. A jelikož jsem starší, vnímala jsem vinu i za svou mladší sestru – často tak, jako bych za to, že ani ona není dokonalým dítětem, mohla také já.
Žít s břemenem viny není nic příjemného. Vláčíte s sebou kouli na noze a čím víc o ní přemýšlíte, tím je větší a těžší. A nikdo vám neřekne, že tu žádná vina není a že se tak nemusíte cítit.

Kdybyste se takhle užírali dál, prostě by to s vámi seklo. A protože máme v sobě každý určitou míru pudu sebezáchovy, tak se snažíme, aby to s námi neseklo. Proto následuje fáze dvě – přehození břemene viny na někoho jiného.
Tato fáze se obvykle začne hlásit o slovo v pubertě a v druhé vlně se často objeví po nástupu na vysokou – prostě v obdobích, kdy se člověk začíná stavět na vlastní nohy, osamostatňovat se v myšlení i v čase, který tráví nyní více bez rodiny.
Dojdeme tou dobou k závěru, že přece nejsme tak špatní, a že špatný musí být ten, co je na nás škaredý. Takže se nám na nějakou dobu trochu uleví, protože nabudeme dojmu, že my za nic nemůžeme, že to všechno ONI.

Většině lidí fáze dva – „to ONI“, vydrží klidně i po celý zbytek života. Není to tak těžké, protože „těch oných“, je takové množství, že se rozhodně nemusíme opakovat ani nudit. První oni jsou samozřejmě rodiče a další členové rodiny, druzí oni učitelé a případně i naši vrstevníci. Pak následují osoby nadřízené, stát, církev, a další a další kvalitní viníci.

Kámen úrazu ale nastává, když se dáte na seberozvoj a myslíte to s ním vážně. Ne že si jen rozšiřujete plejádu svých možných adeptů na „to oni“ kolonku. Tím myslím, že třeba vládu vyměníte za astrologii – a najednou za všechno můžou hvězdy a tak různě. V takovém případě to se seberozvojem vážně moc nemyslíte a jen jste si našli barevnější a vznešenější viníky.
Když jste k sobě ale poctiví, dojdete nutně k další fázi, a to – „ZA VŠECHNO MŮŽU JÁ SÁM“.
Že by návrat v čase? Tak trochu.

Dostat se z fáze 3, dá pořádně zabrat. Zvláště pokud jde o zdraví. Pochopit, kdo, jak a proč „může“ za naši chronickou nemoc, je věru tvrdý oříšek. O tom, co dál, jsou napsané stohy a stohy knih. Sama například jednu takovou skvělou zrovna čtu (Moc podvědomí od Dr. Josepha Murphyho).
Jak vidno, když se na tohle téma píšou celé knihy, jedním článkem nic moc nevyřešíme.

Přesto ale, chci nabídnout jednu jednoduchou myšlenku, která ke mně přišla – vynořila se z čistajasna. A tato jednoduchá myšlenka může dodat sílu a naději v jakékoliv fázi vývoje a při řešení jakéhokoliv tématu, kde se objevuje nutnost najít odpovědnou osobu. Protože jen osoba odpovědná, je ta, která je schopna vyřešit svůj problém, před který je postavená.
Myšlenka tedy zní: ZKUSTE OBRÁTIT DŮRAZ.
Asi se ptáte, jaký důraz. Doteď jste byli zvyklí u věty „JÁ ZA TO MŮŽU“, dávat důraz buď na slovo já, nebo na „za to můžu“ jako celek. A v obou případech jste z toho nevyšli pocitově nejlíp.

Co když ale teď uděláme změnu a dáme důraz na slovo ZA a koncové MŮŽU? Najednou máme úplně jiný význam! Jakoby někdo lusknul prsty a z obviňující věty, je najednou věta plná naděje. Věta, která nám říká, že se MŮŽEME dostat ZA to. Jinými slovy – můžeme překonat jakoukoliv překážku.
Jestli ji obejdeme, přeskočíme, podlezeme, zničíme, to už je vedlejší. Hlavní je, že jsme toho schopní, že se MŮŽEME DOSTAT ZA „to“ 🙂

Fotky: 5 let, 18 let, 28 let

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..