koučink, poradenství, mentorování vlastní cesty

„Povídat si“ a nebo „řešit“?

Mužské a ženské potřeby v komunikaci
a jak s nimi umět zacházet

pohledvzhuruMožná jste zažili klasickou situaci:

Žena přijde z práce, plná emocí z prožitého dne a potřebuje se podělit o to, co prožila. A to s tím, kdo je jí nejblíž – jejím mužem.
Muž přijde z práce, ale je totálně utahaný (ne že by ta žena nebyla taky).
No a v této situaci muž v nejlepším případě přikyvuje a usmívá se, aniž by poslouchal, co mu žena říká. V tom horším ji odbyde, ať je potichu, že si chce odpočinout.

V tomhle případě se bohužel nedá dělat nic víc, než počkat, až si muž odpočine a svěřit se později a nebo vyhledat kamarádku, která Vás vyslechne kdykoliv.
Je ovšem možné, že máte na srdci něco opravdu důležitého, co nepočká a týká se to přímo Vás nebo muže. Doporučuji i tak zvážit, jestli to přece jen ještě chvíli nepočká. A pokud ne, pak upoutat pozornost muže sdělením, že: Víte že měl těžký den, je velmi unavený a určitě si chce odpočinout, a vy to chápete. Ale musíte mu ještě říct jednu důležitou věc, která nepočká. Že to nebude dlouhé a potřebujete, aby vnímal vše, co se mu chystáte říct. Pak že může odpočívat dál.“

Další podobná situace, kterou zažil asi každý někdy:

Po krásném milování je žena celá rozněžnělá a má potřebu si povídat, sdílet své pocity a cokoliv co ji v tu chvíli napadá, s mužem. Ten ale za moment „vytuhne“ a usne „jako špalek“. Tady se nabízí hned dvě alternativy, které mám ověřené z vlastní zkušenosti.
První se týká situace, kdy dojde ke klasickému orgasmu s ejakulací. V tu chvíli dojde u muže k extrémnímu výdeji energie a musí se opravdu na chvíli natáhnout. Háček tady je ve spojení „na chvíli“ – stačí totiž pět až deset minut. Pak můžete zkusit partnera něžně probudit a zeptat se, jestli si s ním můžete ještě chvíli povídat. (Samozřejmě se najdou tací, kteří odmítnou a spí dál – potom nezbývá, než se s tím smířit. Maximálně si ujasnit, jestli partner jinak splňuje ostatní (a hlavně ty nejdůležitější) Vaše představy o „správném muži pro Vás“ – pokud ano, není určitě problém tolerovat zrovna ono typicky mužské chování po sexu.)
Mám ale i malou radu pro pány, jak se vyhnout této situaci a přitom si ještě k tomu daleko více užít orgasmus. Pokud se naučíte tantrický orgasmus, pak máte nejen silnější prožitek vyvrcholení, ale současně nedojde k takovému výdeji energie jako u klasického. Proto potom neusnete jako když Vás do vody hodí a můžete si bez problémů povídat s partnerkou.

A poslední situace, která nemůže zůstat beze zmínky:

Tady se potkáváme s komunikačním principem z nadpisu článku, který je krásně zobrazen v tomto krátkém videu .
Ženy mají menší tendenci řešit problémy klasicky procesuálně jako muži. Fungují většinou tak, že potřebují mluvit o tom, co je tíží a v průběhu řeči je často náhle, jakoby „z čistajasna“ napadne řešení dané situace. Muži v tomto případě zapojují čistě logiku a jdou na problém systematicky s cílem „vyřešit ho“.
Ženám často pouze stačí, když se podělí o to, co je tíží, ale nepotřebují okamžité řešení. Což muže vytáčí a nechápou tento přístup. Nebo si dokonce můžou myslet, že ženy jsou povrchní, a že „jenom žvaní, místo, aby se dobraly nějakých hmatatelných výsledků v konstruktivním rozhovoru“.

Ano, jsou i takové situace, a potkáváme se s nimi dnes a denně, kdy i žena potřebuje problém vyřešit „teď a tady“ nebo pokud možno co nejrychleji. Potom je ideální opravdu si promluvit s mužem, protože ten tak často nezabíhá do detailů, ale jde „jako pes po stopě“ přímo k jádru problému. Takže se dobereme řešení často rychleji, než když přizveme na pomoc místo muže druhou ženu. To proto, že muž a žena se skvěle doplňují ve svých vrozených schopnostech, jak „vycházet se světem a lidmi“.

Ovšem v situaci, kdy si, stejně jako ve sdíleném videu, chce žena pouze povídat – „postěžovat si, co se jí děje za příkoří“ a nebo se podělit o nějakou radost, pak je často třeba „vypnout mužský automat“. Muži totiž jsou stále připraveni být ženě nápomocni a vyřešit „všechny problémy světa“. Jenže to v tu chvíli žena nepotřebuje.

My s partnerem máme pro tyto situace domluvu, podle které je třeba ho upozornit, pokud potřebuju řešit – čili s něčím pomoci a stejně tak i říct, že se potřebuju s něčím svěřit, ale nepotřebuju, aby „něco vyřešil“. On si pak může podle potřeby svůj „řešící automat“ buď vypnout a nebo nechat běžet na plné obrátky.

Může to znít možná trochu křečovitě, uměle, zbytečně složitě. Ale tohle řešení má své opodstatnění. Dospěli jsme k němu po mnoha měsících vztahu, kdy nám došlo, že fakt, že k sobě patříme a perfektně se k sobě hodíme, pro dokonalou komunikaci nestačí. A to proto, že muži mají menší schopnost dlouhodobé koncentrace než ženy.
Všimly jste si určitě, že s kamarádkou v kavárně můžete mluvit i hodiny a neomrzí vás to. Ale muži nezvládají takhle dlouho držet pozornost. Proto se potom často ženy rozčilují, že už „to přece říkaly“, a „jaktože si to zase nepamatuje“ atd.
Evolučně jsme takto uzpůsobeni, co se pozornosti a komunikace týče. Proto nestačí často jen rozlišovat mezi „sdílením“ a „řešením“, ale je třeba důležité informace umístit na začátek monologu, kdy muž ještě stoprocentně vnímá každé Vaše slovo. Pokud si přece jen v průběhu rozhovoru vzpomenete na další výrazně důležitější fakt, než je ten zbytek, je dobré na něj muže upozornit slovy, že „zrovna tahle část je velmi důležitá“.

A nakonec stejně – nezbývá, než informace, které potřebujeme sdílet s muži dávkovat po menších částech a nečekat, že nás muž poslouchá, když zrovna hledí na obrazovku počítače, televizi a nebo do novin. V takovou chvíli buď počkáme, až se nám sám začne věnovat a nebo upoutáme jeho pozornost a ujistíme se ještě otázkou, „jestli je schopen teď poslouchat a vnímat, že mu něco potřebujeme sdělit.“

Totéž platí pro pány – pokud Vaše partnerka neví jak správně využívat těchto komunikačních dovedností a vznikají tak mezi vámi zbytečné hádky, zkuste jí taktně sdělit „návod na sebe“ – čili jak s Vámi správně mluvit, abyste se domluvili a nebyl jeden rozmrzelejší než druhý z toho, jak spolu mluvíte, nebo naopak nemluvíte.

3 Responses to “„Povídat si“ a nebo „řešit“?

 1. Vilda

  Také by to (jako skoro všechno 😉 mohl mít na svědomí doktor Plzák. Připomnělo mi to jeden odstavec z jeho knihy Klíč k výběru partnera pro manželství: „Žena se po styku může roztančit bytem a tiše si zpívat, slastně se postřikovat studenou či horkou vodou, může jakkoli odventilovat doznívající něhu, ale muž, pro něhož je zakončení jistým druhem epileptického záchvatu, nemůže ani zpívat, ani plesat. Ten musí buď tiše ležet, nebo spát.“

 2. Vilda

  Zaujala mne pasáž o usínání mužů po sexu. Jaká je asi četnost tohoto jevu. (Třeba se tu někdy objeví na toto téma anketa.) Osobně jsem toho názoru, že příroda muže vybavila rychlým nástupem a ústupem vzrušení proto, aby ani za takovýchto intimních okolností ženu (které to trvá déle) nepřestal ochraňovat a bránit. Že by „bezpečí civilizace“ umožnilo mužům rezignovat na své základní povinnosti…?

  • Kateřina - Koučink

   To je velmi zajímavý podnět. Určitě na tohle téma existují statistiky. Můžeme si udělat i svou vlastní formou ankety, takže příště na téma usínání mužů po sexu. Děkuji za tip! 🙂

Comments are closed.