koučink, poradenství, mentorování vlastní cesty

PROČ pláčeme na nesprávném hrobě?

Tento článek je patrně spíše jen pro otrlejší seberozvojáře. U méně otrlých by možná mohl působit opačně, než je mým záměrem. Takže čtěte dále pouze v případě, že si připadáte dostatečně otrlí na to, abyste se dozvěděli něco nečekaného a možná pobuřujícího.

Co mě inspirovalo k napsání tohoto článku? Přečetla jsem si v jedné knížce citát od Marianne Williamsonové: „Naše nejhlubší obava není, že jsme neschopní. Naše nejhlubší obava je, že jsme nadmíru silní…“
Což u mě mělo efekt asi jako: „No do háje, to je přesně to, co celý život dělám! Bojím se, že uspěju, bojím se, že budu fakt dobrá a ještě lepší!“
Neříkám, že to platí komplet na všechny, ale na všechny, co znám, to platí. Takže si sami určete (a myslím, že už to víte), jestli to platí i na Vás nebo ne.

Jelikož už jsem relativně dost schopná si ze sebe udělat legraci a zasmát se svému počínání, pojmu téma s humorem. Nevysmívám se ale Vašim problémům – směju se těm svým. A kdo chce, pojďte se smát se mnou – neboť jak víme, smích léčí, tak pojďme udělat něco pro své zdraví.

Co si představit pod titulkem: „PROČ pláčeme na špatném hrobě?
Kdo viděl Červeného trpaslíka – díl, ve kterém jsou vidět náhrobky Rimmerových pohřbených dobrých vlastností (které zemřely velmi mladé), už určitě ví, o čem mluvím nebo aspoň tuší.
Pro ostatní – představte si planetu, kde všechno vypadá tak, jak se právě cítíte. Když je Vám mizerně, potkáváte samé klacky pod nohama, o které zakopnete, místo abyste je elegantně překročili a nebo je sebrali a použili na podpal.
Když je Vám skvěle, pak všechno běží jako na drátkách. Daří se Vám, potkáváte samé milé lidi a vůbec si trochu připadáte jako ve světě zázraků.

Když na takové planetě pláčete sami nad sebou, tak si obvykle říkáte něco jako: „Ach jo, kdybych tak byl schopnější, vytrvalejší, měl větší znalosti, větší talent, byl odvážnější, průbojnější,….
A myslíte si, jak Vám stále něco chybí, jak jste stále nedokonalí a jak se Vám stále nedaří podle Vašich představ.
Teď pozor – zastavte se – cože to? Nedaří se, podle Vašich představ?
A neříkali jste si náhodou před chvílí, jak jste málo schopní, málo odvážní, málo vytrvalí, málo průbojní, jak Vám chybí talent na tohle a na tamto…?
Ještě pořád máte dojem, že se Vám nedaří podle Vašich představ?

Nalijme si čistého vína – můžeme, jsme na oné magické planetě, kde všechno vypadá podle toho, jak se cítíte. Takže už si to můžeme říct na rovinu – „ano, daří se mi přesně podle mých představ.“

Jste připraveni zatnout sekeru ještě hlouběji do zažitých představ a rozseknout špalík nevědomí a mrknout, co máte v podvědomí?

Tak jdeme na to, dneska si zahrajeme na zimu. Co na tom, že je zrovna tropické vedro. Aspoň to bude zábavnější a hravější.
Je zima a potřebujete zatopit v kamnech, abyste se ohřáli. Na dnešní den máte příděl jednoho velikého špalíku, kterým můžete zatopit na celý den i noc. Je ale potřeba ho rozsekat na malinké kousky, aby se do kamen vešel.

Špalek se jmenujemyslím si, že nejsem dost dobrý/á, něco mi stále chybí a proto nemůžu dělat to, co bych chtěl/a. Proto se mi prostě nemůže dařit.
Tak do toho, rozflákejte ten špalek!
Nejste dost dobří jo? Cha, tak to vykládejte Vaší babičce, ta ještě možná na takové pohádky věří. (Většina babiček byla v tomto duchu vychována. Předala to svým dětem, ti zas svým a pak se divte, že si o sobě myslíte zrovna tohle…)

Rozsekáno? Připraveno na otop? Co Vám brání, dát ty kousky špalíku postupně do kamen? Bojíte se, že Vám nic nezbude? Že přijdete o hrob, na kterém byste mohli plakat?
Nebojte, stejně už víte, že pláčete na blbém hrobě. Že si jenom namlouváte, že brečíte nad svou neschopností. Tak šup, klidně ji spalte. Nechcete přece umrznout, že ne…? Pud sebezáchovy je silný, tak šup špalíčky do kamen!

Teď, když už je Vám teplo, můžeme se podívat na ten hrob, kde vlastně brečíte doopravdy, i když jste celou dobu sobě i okolí chtěli namluvit, že brečíte na tom hrobě, který jste právě v podobě špalku neschopnosti a nedostatečnosti spálili.
Hmm, nepřijdete si trošku podivní a nelogičtí? Brečet, že jste dobří a že máte všemožné schopnosti a talenty?

Jen prosím netahejte ta polínka z kamen zpátky, abyste se mohli ospravedlnit, že určitě brečíte na tomhle hrobě proto, že jste teda neschopní vidět svou schopnost.
Na to už neskákejte, tahle trampolína už nepruží, „nabili byste si čumáček a měli místo něj placičku“ (jak řekla má drahá polovička, když jsem nedávno hořekovala, že svět je hrooozný, a že já nemůžu tohle a tamto)

Inu, brečíte na hrobě svých schopností proto, že se bojíte, že by Vám „to vyšlo“, že byste byli spokojení, neměli si na co stěžovat, neměli proč trpět, neměli proč se trestat atd.

A proč se bojíte? Protože si myslíte, že potom budete sami. Nikdo se s Vámi nebude bavit. Ostatní si budou myslet, že jste namyšlený náfuka. Nebo že jste museli někoho okrást nebo poškodit, abyste dosáhli svého úspěchu. Přece, nikdo slušný úspěšný a se vším spokojený není. A další pohádky z dětství.

Řeknu Vám tajemství, které stejně už tušíte – ta kouzelná planeta z Červeného trpaslíka, je úplně stejně založená, jako naše domovská planeta Země a tento Vesmír.
Nevěřte tomu, co si namlouváte, že jako úspěšní budete osamělí. Že jako spokojení budete divní a nikdo se s Vámi nebude bavit.

Nic z toho není pravda. Budete nejen šťastní (pokud nezačnete tahat ta polínka zpátky z kamen a zkoušet skákat na nepružící trampolínějá nemůžu a to nejde a oni jsou hrozní a stejně to nemá cenu…), ale budete i magnetem na parádní společnost.
Část lidí se bude Vámi inspirovat a bude se chtít přiučit, jak to děláte, že jste zrušili ty hroby, co jste na nich celý život brečeli a jaktože už nebrečíte. A část bude z těch, co už chvíli nebrečí na těch svých a tak získáte nové přátele.iluze oddělenosti

One Response to “PROČ pláčeme na nesprávném hrobě?

  1. Kateřina - Koučink

    Hmm, tak jsem si po delší době přečetla tento výtvor, a už mi tak hrozně pobuřující nepřijde. Na druhou stranu – ne každý se dokáže srovnat s tím, co bylo řečeno výše a ještě to využít pro sebe…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.