koučink, poradenství, mentorování vlastní cesty

proč se nestavět čelem k problému?

V minulém článku se nám snad podařilo zbavit se zažité představy, že zlobivé holky můžou dělat cokoliv. Tak proč v tom boření zažitých představ nepokračovat i nadále? Dneska jsem si vzala na mušku zažitý přístup k problémům (=cokoliv co je problémem zrovna pro Vás, každý to máme jinak).

Kdo už jste někdy slyšeli, většinou s hlasitým povzdechnutím, případně i protočením očí směrem ke stropu, od někoho, kdo je Vám blízký, tuhle větu nebo její přibližná znění: „pořád před něčím utíkáš, nechceš se konečně postavit ke svým problémům čelem!?“

Dobrá rada nad zlato, že jo… 😉 Jenže, ono to má háček – a ne jeden. (Háček č. 1) Před problémy jednak nemůžeme utéct, protože si je nosíme v sobě, takže před nimi rozhodně neutíkáte (teď se možná ptáte před čím to teda utíkáte, když ne před problémy, že?). Ne, nejste paranoidní, opravdu utíkáte, ale před řešením těch problémů. To je sice taktéž něco, co máte v sobě (kdybyste neměli, žádný kouč ani poradce Vám nepomůže), ale máte to lépe schované než problémy, o kterých tak nějak víte, i když se je snažíte ostentativně přehlížet. Takže ještě lépe – neutíkáte před řešením samotným, ale před odhodláním a rozhodnutím ho najít.

Co je Háček č. 2, na který se chytíte, když uposlechnete volání oné dobrotivé osoby, která chce, abyste svým problémům čelili?
Pokud se postavíte problémům, vystavujete se hned dvojímu nebezpečí. (Nebezpečí č. 1) Postavit se něčemu už samo o sobě věští boj (protivníci se postavili proti sobě…). A můžete si být jistí, že bojovat s problémem je asi jako „bojovat za mír“. Asi tušíte, že boj za mír, je válkou, tudíž to, co nastane, je válka, a žádný mír. Bojovat s problémy je jako šťouchat do vosího hnízda.
A to jsme u Nebezpečí č. 2 – začnete-li šťouchat do vosího hnízda, najednou je všude kolem plno vos. Kde se vzaly, tu se vzaly. Jakto? (no u těch vos víte, vyšťárali jste je klacíčkem) Ale jak to vypadá s problémy? Těch je taky najednou všude kolem plno. Asi jste kouzelníci… Jak jste to udělali? Bez klacíčku s kouzelnou mocí a stejně naráz na Vás ze všech stran útočí jeden problém za druhým… 😮

Ano, jsme u Háčku č. 3 – to, že jste na problémy obrátili svou pozornost, způsobili jste jejich rozmach, růst a progresi, abychom moderní době učinili za dost. No prostě a jednoduše, to co mnozí už vědí, že KAM SMĚŘUJE NAŠE POZORNOST, TAM TO ROSTE, platí i na problémy.

Hmm, ale co s tím?

Utíkání o sto šest už máte vyzkoušené – nikam nevede. Jste tak akorát udýchaní a za Vámi se žene ta dobromyslná část Vašich bližních, kteří radí stavět se čelem k problémům. Jenže, Vy už víte, že to není dobrý nápad. Pokud jste pozorně četli už na začátku, víte že řešení máte taktéž v sobě. A to by Vás teď mělo zajímat ze všeho nejvíc… Takže na dobrodince okolo i na problémy pouze zamrkejte, aby věděli, že je berete na vědomí.

A OTOČTE SE čelem k ŘEŠENÍ.

Taaak, krásně jsme se vyhnuli „stavení se čelem“ – čili do boje. A teď už jen najít to správné řešení 😉
Pokud by Vám to náhodou nešlo úplně podle Vašich představ, nebo třeba příliš pomalu, tak jsem tu pro Vás. (katerina@katerina-koucink.cz)
čelem k řešení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.