koučink, poradenství, mentorování vlastní cesty

RODIČE A DĚTI 1: Mildred Pierceová a její dcera

puppy-loveK napsání tohoto miniseriálu o vztazích mezi rodiči a dětmi, mi byla inspirací televizní minisérie o pěti dílech z roku 2011 s názvem Mildred Pierceová. Hlavní roli Mildred hraje má oblíbená herečka Kate Winslet, díky které jsem se na seriál podívala, protože snímky s označením drama zrovna moc nemusím. U filmu se raději uvolním, povznesu, zasměju, což se vám u dramatu nestane. Některá jsou ale poučná a přivedou k zamyšlení. K takovým patří i Mildred.

Přestože dějových linek příběhu je více, podíváme se zde pouze na její vztah se starší dcerou.
Není bohužel řečeno, jaké dětství měla sama Mildred, ale patrně její přístup k dceři plyne z vlastního dětství a nenaplněné bezpodmínečné lásky a pozornosti od rodičů. Tuto újmu rozhodně nechtěla způsobit své dceři, ke které se proto chovala, jako by byla princezna. Nikdy jí nic nevyčítala, měla pro ni jen slova chvály a obdivu, a to i přesto, že Veda, jak se dcera jmenovala, byla namyšlený rozmazlený fracek. Byla hnusná na všechny snad kromě mladší sestry. Chodila s nosem tak nahoře, že je div, že si ho nepodřela o strop.
Jakž takž slušně se ještě chovala k otci, ale k matce se chovala jako k hadru na podlahu a čím byla starší, tím to bylo horší.

Možná si říkáte, a já bych si to před lety říkala taky, to je ale nevděčné dítě! Jak se může takhle k matce chovat?! Snad bych tehdy ještě dodala, že si za to Mildred může sama, když na tu dceru není přísná a rozmazluje ji. Což určitě mnohé z vás napadne také.
Sice se nebudeme mýlit ani v jednom případě, nedostaneme se tím ale o moc blíže k jádru problému – CO se děje, PROČ se to děje a JAK z toho ven.
Stoprocentní záruku nikdo dostat nemůže a navíc v případě Mildred, je to uvažování „co by kdyby“, ale existuje pohled na tuhle situaci a tento vztah, který zodpoví všechny 3 otázky.

CO se tedy dělo mezi Mildred a její dcerou? To jsem už ve zkratce popsala výše. Mildred, podle svých slov, chtěla mít z dcery princeznu. A tak ji také měla. Dcera se chovala přesně jako naše Pyšná princezna, spíše ještě hůř a Mildred se vůči ní chovala jako její podřízená – skákala, jak dcera pískala a veškeré své činy přizpůsobovala tomu, co říká nebo si myslí dcera.
Tady je na místě známá otázka: „Co bylo dřív? Vejce nebo slepice?“ A můžeme si hned odpovědět – slepice. To Mildred porodila Vedu. A Veda se pak k ní chovala, jak se chovala.

A PROČ? Protože děti mají tu krásnou vlastnost, že pokud sami nemáme něco zpracované v sobě, tak nám to budou zrcadlit a zrcadlit až do té doby, dokud zrcadlo nepochopíme a nezpracujeme – tj. nerozpustíme ho tím.
Mildred se neměla ráda. A strašně nechtěla někomu sloužit a snížit se na úroveň nižší třídy. (Jde o Ameriku 30. – 40. let.) Byla tedy zdánlivě na výši – nějak namyšlená nebo povznesená. Na druhou stranu na sebe vůbec nemyslela a podřizovala svůj život rodině a tomu, co by řeklo okolí. K dceři princezně pak náležitě patří – matka služka. Dcera stále znovu dostávala Mildred do stavu, kdy nemohla být povznesená, protože na ni shlížela. A sama nehnula prstem a matka jí sloužila.

JAK tedy z toho ven? Trik spočívá v rozpuštění zrcadla. Celá situace by se změnila, kdyby si Mildred začala sama sebe vážit a neupřednostňovala dceru před sebou, a současně přestala sama shlížet na nižší společenskou třídu. Co by mělo zákonitě po této změně nastat? Nejdříve jakési přechodové období šoku a vzdoru, kdy by se dcera ještě zkoušela chovat, jako by před sebou měla starou verzi matky. Ale velmi brzy by tohle chování vyšumělo, protože nejde nastavovat zrcadlo něčemu, co už neexistuje.

Takže pokud máte doma podobný problém s dětmi, už víte, kde je příčina a jak na ni. Kdybyste si sami nevěděli po tomto lehkém nástřelu rady s některou z částí CO, JAK nebo PROČ, obraťte se na mě, ráda vám pomůžu zrcadlo rozpustit.


Příště se podíváme na příběh mého spolužáka ze základky a možná ještě nějaký další, na kterém si ukážeme dětskou potřebu silných rodičů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.