koučink, poradenství, mentorování vlastní cesty

VYROVNAT se někomu… a jde to vůbec?

Chcete se někomu (v něčem) vyrovnat? Pokud ano: Komu, v čem a proč?
Další otázka zní – a je to opravdu možné?

Každý, kdo čte tento článek, má za sebou minimálně první třídu základní školy, kde se učí, že nejde sčítat hrušky s jabkama.
Proč ne?
Protože hruška a jabko není to samé. To, že obojí ovoce patří k malvicím, má podobná semínka a dozrává na podzim, ještě neznamená, že jde o stejné druhy.

A stejně tak, jako nejde sčítat hrušky a jabka, nejde je ani postavit na roveň. Nebo říkat – tohle jabko je evidetně o hodně lepší jabko než tahle hruška.

To je určitě všem jasné. Proč ale tuhle úvahu, kterou zvládne i dítě v první třídě, nejsme schopni aplikovat v praktickém životě a stále se snažíme komusi a čemusi rovnat a vyrovnat?

Představte si, že jste jabloň a stojíte v sadu vedle vysoké třešně. Je červen a třešeň je obsypána lahodnými červenými plody, zatímco vy máte na sobě jenom nevzhledná zelená kyselá jablíčka. Třešeň začne říkat – „co ty jsi prosím tě, za strom, jabloni? Podívej se na mě! Takhle má vypadat správný strom! Krásné šťavnaté plody a už v červnu! Nějak nestíháš hele

Pokud jste jabloň a víte, že jste jabloň, tak vás taková třešeň rozhodně nevyvede z míry, protože vy víte, že na podzim, kdy po třešni už ani pes neštěkne, se kolem vás budou točit sadaři a budou rádi za vaše krásná červená jablíčka, děti si je budou opékat na ohni (pokud ještě tak dobrodružné děti existujou), alkoholičtí nadšenci si založí na kalvádos, a ti, co nestihli vypít mošt včas, zjistí, že nejde o zkažený mošt, ale o jablečný burčák. A co víc – jako jabka máte velkou trvanlivost a při dobrém skladování vydržíte i do jara.

Jenže co se stane, když nevíte, že jste jabloň?

Po útoku takové třešně, nebo dokonce i při pouhém pohledu na ni (pokud je to mírumilovná třešeň, tak neútočí jako tahle), jste v depce. Co je s vámi špatně? Proč jste tak nevýkonná třešeň? Proč to nedáváte a už v červnu nemáte červené plody? Vždyť se to jmenuje červen, to už samo o sobě říká, že už máte mít červené plody a vy je nemáte. Tak to s vámi asi bude něco v nepořádku…

Co v takové situaci mnohé jabloně udělají? Začnou hledat motivaci a snaží se zbavit prokrastinace a snaží se být co nejvýkonnější. Přece musí existovat způsob, jak být tak skvělá třešeň, jak ta vedle vás!

Ne, neexistuje způsob, jak by jabloň mohla být stejně dobrá třešeň jako třešeň. Stejně, jak Katka, nemůže být stejně dobrá Monika jako Monika. A Lenka nemůže být stejně dobrá Maruška jako Maruška. Atd.
A funguje to (nečekaně 😉 ) i obráceně – Monika nemůže být taková Katka jako Katka a Maruška zase nemůže být taková Lenka jako Lenka.

Tak proč se stále tolik lidí snaží někomu vyrovnat a když se jim to nedaří, tak si připadají zklamaní a nedostateční?
jabloně a třešně

3 Responses to “VYROVNAT se někomu… a jde to vůbec?

 1. Vilém

  Jde to vůbec? Nevím, jestli jde se někomu vyrovnat, ale vím, že na světě je spousta lidí, pro které je to životní náplní. Vyrovnat se někomu nebo být lepší než někdo, je něco, pro co jsou chotni obětovat mnoho a někdy i všechno.

  • Kateřina - Koučink

   Nejde se někomu vyrovnat – o tom je přece ten článek. 🙂 Můžeš třeba zdokonalit svou schopnost pracovat s programem Excel na stejnou úroveň, jakou ovládá tvůj kolega. Nebo můžeš po náročném trénování uběhnout deset kilometrů stejně rychle, jako tvoje kolegyně. Ale nikdy se nemůžeš vyrovnat někomu jako člověku, jednoduše proto, že nejsi on a on není ty. 🙂

 2. Kateřina - Koučink

  Jo a nemyslete si prosím, že tímto pomlouvám třešně a že jsou horší než jabloně, protože na podzim už nemají plody. To vůbec. Mám ráda jak třešně, tak jabka. 🙂 Obojí má své místo a je skvělé ovoce plné vitamínů. Stejně tak v převodu metafory neupřednostňuju některé lidi před jinýma – každý jsme originál…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.